Pages

HTML BağlantılarBir HTML belgesinde bağlantı (link) verme işini <a href="adres"> koduyla yapmaktayız. Link verdiğimiz kelime ortaya gelecek şekilde yine </a> ile bağlantı verme işini sonlandırmaktayız. Bu şekilde başka bir sayfaya ya da web sitesie bağlantı veririz. Aynı zamanda bu yolla bir müzik dosyası, bir zip arşivi vb. de link vermeniz mümkün.

Aşağıda sitenin bir sayfasına, başka bir siteye, mail adresine ve bir dosyaya link örnekleri görmekteyiz. Bunları inceleyelim:

HTML Kodu


<a href="http://google.com.tr" target="_blank">Google.</a>HTML Görünümü

Google.Dikkat: Bir siteye link verirken www.siteadresi.com şeklinde ya da siteadresi.com şeklinde yazarsanız link yine sayfanızda bu bağlantıyı arar. Bunun için başka bir siteye link verirken mutlaka http:// ile başlanmalıdır.

Bağlantıyı Yeni Pencerede Açmak

Bunun için target="_blank" özelliğini kodumuza ekleriz. Böylece bağlantı sayfamızda değil yeni bir pencerede açılacaktır:


Sayfa İçi Bağlantılar

Bazı durumlarda (özellikle uzun sayfalarda) sayfanın belirli bir bölümüne link vermek gerekebilir. Bunun için name="" özelliğinden yararlanırız. Böyle durumlarda href="" özelliği kullanılmaz.

Öncelikle sayfa içinde bağlantı vereceğimiz yere giderek <a name="etiket"></a> şeklinde yer imimizi belirtiyoruz. Böylece sayfanın bu kısmını işaretledik. Şimdi bu işarete link vermek için sayfa içerisinde başka bir yerde (en aşağıda ya da en yukarıda olabilir) <a href="#etiket">(metin)</a> şeklinde işaretlediğimiz yere link veriyoruz.

HTML Kodu

  <a href="#sayfabasi">Sayfa Başı</a>  

Örnekte görüldüğü gibi tıklandığı zaman daha önce <a name="top"></a> ile Bağlantılar yazısının hemen üstünde belirttiğimiz yere gidiyor. Bu bölüme dışarıdan link vermek içinhref="baglantilar.html#top" kullanılabilir. Sayfa yüklendikten sonra işaretli kısım görünecektir.

Mustafa Kemal Dirken

2017 yılında Ege Üniversitesi M.Y.O Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun oldum. 21 yaşındayım ve kendimi daha da geliştirmek adına yazılım sektörlerinde çalışıyorum. Şuan Açık Öğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde okuyup kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme