Pages

HTML Listeleme ( ol,ul,li )Bu dersimizde 3 tür listeleme şeklini ve komutlarını öğreneceğiz. Bunlar Madde İşaretleri, Numaralandırma ve Kategorileme.Madde İşaretleri

Klasik listeleme şeklidir. Liste <ul> ile başlar ve </ul> ile biter. Arasına ise <li></li> arasına alınacak şekilde maddeler yerleştirilir:

HTML Kodu

   <ul>
      <li>Çay</li>
      <li>Kahve</li>
      <li>Kola</li>
   </ul>

HTML Görünümü


  • Çay
  • Kahve
  • Kola

NOT: Sadece <li></li> kullanarak da listeme yapılabilir. Fakat bu şekilde kullanılırsa maddeler hemen satır başlangıcında görünecektir.

Numaralandırma

Eklenen nesneleri numaralandırarak sıralar. Bir öncekinden farklı olarak liste <ol> ile başlar ve </ol> ile biter. Arasına ise <li></li> arasına alınacak şekilde maddeler yerleştirilir:

HTML Kodu

<ol>
      <li>Çay</li>
      <li>Kahve</li>
      <li>Kola</li>
   </ol>

HTML Görünümü


  1. Çay
  2. Kahve
  3. Kola

Kategori Şekilde Listeleme

Bu şekilde bir listeleme kullanarak maddelerin altına açıklama yazılabilir. Liste <dl> ile başlar ve </dl> ile biter. Arasına ise 1. dereceden yakın <dt></dt>, 2. dereceden yakın <dd></dd> kullanılarak arasına sıralanacak nesneler alınır.

HTML Kodu

   <dl>
      <dt>Kahve</dt>
         <dd>Kahverengidir</dd>
         <dd>Sıcaktır</dd>
      <dt>Süt</dt>
         <dd>Beyazdır</dd>

   </dl>

HTML Görünümü


Kahve
Kahverengidir
Sıcaktır
Süt
Beyazdır

Mustafa Kemal Dirken

2017 yılında Ege Üniversitesi M.Y.O Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun oldum. 21 yaşındayım ve kendimi daha da geliştirmek adına yazılım sektörlerinde çalışıyorum. Şuan Açık Öğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde okuyup kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme