Pages

Django Web Framework Nedir - Neden Django - MVT Nedir ?

Django Giriş


Bu bölümde size django web framework ( web iskeleti ) hakkında bilgi vermek istiyorum. Django 2005 yılında sunulmasına rağmen çok fazla merak uyandıran bir web çatısı oldu. Henüz ülkemizde türkçe yeteri kaynak olduğunu düşünmediğim için bu konu hakkında size ve kendime kaynak oluşturmak istiyorum. Kaynak içerisinde öncellikle django hakkında teorik bilgiler verip sonrasında örneklemeler yaparak django'yu tanımaya çalışıcaz. Sizden gelen veya örneklemeler sırasında karşılaştığımız sorunları bu blogda açıklığa kavuşturucaz. hadi başlayalım.

Django Nedir ?

Django 15 Temmuz 2005 yılında sunulmuş BSD lisansı ile lisanslanmış ve  Python dili ile yazılmış MTV mimarisi yapısını kullanan ücretsiz açık kaynak bir web frameworküdür.  

Web Framework Nedir ?

Kullanıcıların daha hızlı ve sağlıklı kodlama yapmasına olanak sağlayan bir proje iskeletidir. Proje yapımında belli bir noktaya kadar yapılan işlemler neredeyse aynıdır. Bu işlerin her projede tekrar tekrar yapılmaması için framework yapıları çıkmıştır ve web frameworkte bu yapılardandır.

Neden Django ?

Django  MVT mimarisini kullanarak projenizde daha hızlı ve daha sağlıklı kod yazmanızı sağlar. İleride fark ediceksiniz django'da kod yazmak zevkli bir hale gelicek çünkü django geliştirilirken DRY( Don't Repeat Yourself ) yani Kendini Tekrar Etme prensipleri kullanılarak yazılmıştır bu sayede aynı kodları yazmamanız için size avantajlar sağlayacaktır. Django da hazır admin paneli ve hazır kullanıcı sistemide yer alıyor böylelikle projenizi daha hızlı bir şekilde geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Projede çıkan hatalar ve sorunlarla ilgili size detaylı hata raporu sunarak sorunlarınızı daha kısa zamanda çözebileceksiniz. Güvenlik konusuda  djangonun önem verdiği konulardan biridir. Temel güvenlik problemlerini kendisi halleder. Özetlemek gerekirse ;
  • Az kod çok iş
  • Hızlı geliştirme
  • MVT ( Model View Template )
  • DRY ( Don't Repeat Yourself ) - ( Kendini Tekrar Etme )
  • Hazır Kullanıcı Sistemi ve Admin Paneli
  • Detaylı Hata Raporu
  • Temel güvenlik problemlerinin önüne geçme


MVT Nedir ?

django mvt çalışma sistemi
MVT aslında Model -View-Template çalışma prensibidir.

M ➤ Model : veritabanı işlemlerinin bulunduğu çalışma katmanıdır. Bu katmanda yapacağımız proje ile ilgili veritabanını modelleyip daha sonra bu modeli ihtiyaç duyduğumuz yerde kullanıyoruz. Django'nun bir diğer güzelliği ise hiç SQL komutu kullanmadan özel bir veritabanı oluşturabiliyoruz. 

V ➤ View : bu kısım ise tamamen iş mantığı katmanıdır. gerek duyulan şablon ve modele erişerek bu katmanlar arasında bir köprü oluştururuz tabi bu kısım bizim Python kodlarımızla neler yapacağımız ile alakalıdır.

T ➤ Template : Projenin tasarım sunum katmanıdır. Bu katman View 'dan aldığı bilgilere göre sayfanın nasıl gösterilmesi gerektiği gibi işlevleri içerir.

Neler Bilmeliyim ?

Django ile web projesi çıkaracağımız için öğrenmeniz gereken bazı diller vardır.
  • HTML
  • CSS

Mustafa Kemal Dirken

2017 yılında Ege Üniversitesi M.Y.O Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun oldum. 21 yaşındayım ve kendimi daha da geliştirmek adına yazılım sektörlerinde çalışıyorum. Şuan Açık Öğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde okuyup kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme